Przejdź do treści

FAQ

Czy Metoda Tomatisa działa?

Centrum Słuchania w Toronto zbadało wyniki programu na 400 dzieciach i młodzieży. Wszyscy mieli dobrze udokumentowaną historię problemów z nauką, a także wzorce słabych wyników w testach psychoedukacyjnych. Wyniki badania leczenia rodzice oceniali w skali procentowej. W tym teście 95% rodziców odpowiedziało, że program pomógł ich dzieciom. Oto obszary, w których zauważyli poprawę:

  • Komunikacja: 89%
  • Zakres uwagi 86%
  • Poziom frustracji 80%
  • Czytanie ze zrozumieniem 85%
  • Jakość mowy 74%
  • Pamięć 73%
  • Ortografia 69%

W ocenie kontrolnej przeprowadzonej sześć miesięcy po zakończeniu programu 83% dzieci (według rodziców) utrzymało poprawę i/lub nadal osiągało dalsze postępy. Dodatkowe 145 z pierwotnych 400 utrzymało część zysków. Tylko 3% nie utrzymało żadnej z ulepszeń.

Jaka jest średnia długość programu?

Programy są dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Długość zależy od dwóch czynników:

  • charakter, długość i powagę problemu
  • odpowiedź klienta na program. 

Niektórzy klienci reagują szybciej niż inni. W miarę możliwości staramy się podać dokładny szacunek czasu trwania programu przed jego rozpoczęciem. Mając to na uwadze, przeciętny program składa się z trzech bloków i łącznie około 64 godzin. Jednak niektórzy klienci mogą potrzebować dodatkowych bloków

Jaki jest powód przerw pomiędzy różnymi fazami programu?

Gdybyśmy byli maszynami, moglibyśmy realizować program bez przerwy. Ale jako istoty ludzkie potrzebujemy okresów integracji. Ważne są tak zwane okresy odpoczynku. Rodzice często zauważają oznaki oczywistych zmian w tym okresie, gdy dziecko zaczyna przetwarzać informacje w bardziej zintegrowany i naturalny sposób.

Jak ocenia się postęp?

W celu śledzenia postępów na każdym etapie programu przeprowadzany jest test odsłuchowy. Po tym teście następuje krótki wywiad lub sesja doradcza (jeśli to konieczne) w celu podsumowania tego, co zostało osiągnięte i zbadania reakcji, myśli i uczuć klienta. Zawsze prosimy klientów, aby dali nam znać, kiedy doświadczą reakcji, jakie mogą wyniknąć z programu. Wyniki testów i informacje zwrotne są bardzo ważne, ponieważ mogą prowadzić do zmian i dalszego dostosowania programu.

Zachęcamy także rodziców (lub dorosłych klientów) do rejestrowania postępów swoich dzieci poprzez prowadzenie dziennika lub pisanie krótkiego raportu podsumowującego ich obserwacje z każdego okresu programu. Mamy dorosłych, którzy przez cały czas trwania programu prowadzą dziennik, co pogłębia i intensyfikuje ich proces terapeutyczny.

Co robimy podczas codziennych dwugodzinnych sesji?

W fazie biernej dzieci rysują, malują, bawią się, wykonują ćwiczenia zwiększające świadomość sensoryczną czy poprawiające równowagę i koordynację. Dorośli rysują, układają puzzle, medytują, odpoczywają, czasem zasypiają, gdy zaczynają się głębiej relaksować. Prace plastyczne są doskonałym uzupełnieniem programu: muzyka rzeczywiście często niesie ze sobą wiele obrazów mentalnych, które po przeniesieniu na papier mogą wywołać nowe pomysły, skojarzenia i uczucia, które przyspieszają proces i poszerzają świadomość.

Nacisk nie jest kładziony na wynik (dobry lub zły rysunek), ale na sam proces. Prosimy dorosłych klientów o wykonanie dwóch rysunków dziennie i przechowywanie ich w teczce, ponieważ często dostarczają nam ważnych informacji do dostosowania programu. Dzieje się tak dlatego, że często pojawiają się te same tematy, jak gdyby w podświadomości każdego z nas znajdowały się te same archetypowe obrazy, które wyzwala muzyka i dźwięki odtwarzane podczas sesji.

W fazie aktywnej dzieci i dorośli nadal wykonują te same czynności, ale angażują się także w ćwiczenia wokalne.

Czy program dobrze sprawdza się w połączeniu z innymi terapiami?

Tak. Świetnie sprawdza się w połączeniu z terapią zajęciową, integracją sensoryczną oraz terapią logopedyczną. Wszystkie się uzupełniają. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​program przyspiesza działanie pozostałych terapii. W przypadku problemów emocjonalnych pomocna może okazać się psychoterapia.

Mam ubytek słuchu. Czy program do słuchania może mi pomóc?

Nie. Nie leczymy ubytku słuchu ani głuchoty. To domena audiologów. Właściwie to do nich kierujemy klientów z wadą słuchu. Nasza rola jest zupełnie inna.

Jaką muzykę odtwarzacie podczas sesji?

Gramy Mozarta, chorał gregoriański i nagranie do głosu mamy, jeśli jest to możliwe i odpowiednie. Alfred Tomatis, twórca tej terapii, badał wiele form muzyki. Odkrył, że Mozart był powszechnie akceptowany i miał najlepsze rezultaty terapeutyczne. Jednak muzyka jest filtrowana i nie brzmi dokładnie tak, jak muzyka odtwarzana na odtwarzaczu.

Używamy także chorału gregoriańskiego, ponieważ jego rytm jest taki sam jak bicie naszego serca lub oddech, gdy jesteśmy bardzo zrelaksowani. Działa bardzo uspokajająco na osoby niespokojne lub nadpobudliwe. Ponadto jego samogłoski są wydłużone, co pozostawia wystarczająco dużo czasu na ich wyraźne dostrzeżenie. W rezultacie pomaga dzieciom z trudnościami w przetwarzaniu słuchowym lub problemami z mową poprawić mowę.

Jaka jest różnica pomiędzy Metodą Tomatisa a nagraniami opartymi na Metodzie Tomatisa?

Niektórzy ludzie sprzedają taśmy, płyty CD lub nagrania, które rzekomo są oparte na twórczości Tomatisa. Korzyści, jakie uzyskasz z taśm, płyt CD lub nagrań bledną w porównaniu z tymi uzyskanymi Metodą Tomatisa.

  1. Przede wszystkim ważne jest, aby najpierw sprawdzić, czy stymulacja słuchowa przyniesie Ci korzyści, a jeśli tak, to jaki program będzie dla Ciebie korzystny. W przypadku niektórych osób (takich jak osoby cierpiące na epilepsję lub szumy uszne) stymulacja słuchowa może nie być wskazana i powinna być wykonywana wyłącznie pod ścisłym nadzorem specjalisty. Używając taśm, płyt CD lub nagrań, pomijasz ten kluczowy krok. Systemy te opierają się na filozofii: „Jeden rozmiar pasuje do wszystkich”.
  2. Taśmy, płyty CD lub nagrania nie sprawią, że kształtujesz dominację prawego ucha, co jest warunkiem koniecznym, aby stać się dobrym uczniem. Mówią o tym, ale to tylko twierdzenie reklamowe.
  3. Taśmy, płyty CD i nagrania nie mają przewodnictwa kostnego, co czyni je mniej skutecznymi w rozwiązywaniu problemów w nauce.
  4. Taśmy, płyty CD lub nagrania rzekomo wykorzystują „muzykę bramkowaną”, ale to, co nazywają „muzyką bramkowaną”, nie ma nic wspólnego z systemem bramkowania Tomatisa i jest mniej skuteczne w treningu mięśni ucha środkowego.
  5. Taśmy, płyty CD lub programy nagrań nie obejmują ćwiczeń wokalnych w ramach Ucha Elektronicznego. To właśnie połączenie biernego i aktywnego słuchania sprawia, że ​​Metoda Tomatisa działa.
error: Content is protected !!